μεταμόρφωση ΣΩΤΗΡΟΣ 1
Εκδρομές Εκπαιδευτικά προγράμματα

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΥΛΟ

Την Δευτέρα 08.04.2024 το 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πύλο.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο του Νιόκαστρου, όπου επισκέφθηκαν το ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος. Επίσης στο χώρο του Νιόκαστρου έγινε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Πύλου και στο «κτίριο του Πασά», όπου τα παιδιά παρακολούθησαν τη θεματική έκθεση  «Ναυάγια», όπου αναδεικνύονται  τα σημαντικότερα ναυάγια της Μεσογείου. Στη συνέχεια περπάτησαν στην πλατεία των Τριών Ναυάρχων και είδαν την οικία του Τσικλητήρα ο οποίος αποτελεί τοπικό ήρωα -σύμβολο της Πύλου.

Μέσα από την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, ταυτόχρονα δόθηκε σε μαθητές και καθηγητές η ευκαιρία να βρεθούμε όλοι μαζί, χωρίς τις σχολικές μας υποχρεώσεις, χαλάρωση, ξεκούραση, περίπατος συμπλήρωσαν το όμορφο πρωινό.

παιδια 1 εικόνα Viber 2024 04 08 11 54 15 753 παιδια 3 1 παιδια 4 5